x
sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 268 ürün görüntüleniyor.

Defter Çeşitleri

Neredeyse 2 bin yıldır insanlığın bilgi depolamak için kullandığı bir ürün olan defterler, piyasada birçok farklı özellik ve çeşitlerde bulunurlar. Defter çeşitleri; boyutlarına, sayfa yapısına ve birleştirilme şekline göre sınıflandırılabilir. Boyutlarına göre en çok tercih edilen defterler A5 defter ile A4 defterlerdir.


A5 defter modelleri, 148 milimetre ile 210 milimetre boyutlarında olup bildiğimiz orta boy okul defteridir. A4 defterlerin boyutları ise 210 milimetreye 297 milimetredir ve eski adıyla harita metot defteri olarak geçerler. Bu defterler, standart olarak bir fotokopi kâğıdı boyutlarına sahiptir ve büyük defterler olarak bilinir. Not defteri biçiminde sıkça kullanılan A6 defter çeşitlerinin ebatları da 105 milimetreye 148 milimetredir. A6 defter modelleri küçüktür ve kolayca taşınabildiği için çok pratiktir.


Defter çeşitleri, sayfa yapısına yani sayfadaki çizgi tasarımına göre de sınıflara ayrılırlar. Sayfa tasarımına göre en çok tercih edilen defter çeşitleri, çizgili defter ile kareli defter modelleridir. Çizgili defter, yazınız düz olmasını, rahat okunmasını ve estetik gözükmesini sağlarken kareli defter daha çok hesaplamalar için kullanılır. Çizgisiz defterler ise daha çok resim yapanların ihtiyaç duyduğu defter çeşitlerindendir. Mimar, mühendis ve tasarımcıların sayılara bağlı kalarak ölçek hesabıyla kullandığı milimetrik defterlerin yanında izometrik, yani noktalı defter modelleri gibi özel defterler de spesifik alanlara hitap ederler. Defter çeşitleri içinde sırt yapılarına göre bir ayrım da bulunmakta da mümkündür. Defterler zımba, tel ve spiral gibi malzemelerle sırtlarından tutturulup kağıtların bir arada kalması sağlandığı gibi yapıştırma yoluyla da dağılmalarının önüne geçilebilir. 


Her çeşit farklı boyut, renk, kapak ve sayfa tasarımına sahip kaliteli defter çeşitlerini Nilspen.com’da bulabilirsiniz. Nilspen’in kaliteli defter markaları arasında 9x14 cm ebatlarındaki Wordnotebook defterlerin tek renk ve desenli modelleri ile Pininfarina çizgili ve noktalı defterlerin siyah, lacivert ve bordo renkleri bulunmakta. Yumuşak kapaklı, lastik kapamalı siyah, beyaz, pembe, mavi, yeşil renk seçeneklerine sahip Lamy defterler, Mynote çizgisiz defterler ve Fabio Ricci marka birçok farklı deftere sahip olmak için bu kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Neden Hala Defter Kullanıyoruz?

İnsanlığın yazı yazma serüveni sonunda kağıtların bir arada kalıcı olarak durması sağlanarak oluşturulmuş defterler, yerini hiçbir teknolojik alete kaptırmadan günümüzde de herkesçe severek kullanılmaya devam ediliyor. Bilimsel gelişmelerle artık bilgileri rahatlıkla kayıt altına alabilecek elektronik ürüne rağmen halen defterlerin yaygın olarak, vazgeçilmeden her alanda kullanılması ilginçtir. Yazımız şahsi imzamızdır ve kendi el yazımızla yazdığımız her şeye istediğimiz zaman kolayca ulaşmamız, istediğimiz zaman depolayıp kaldırmamız defterle sayesinde gerçekleşir. Ayrıca elektronik cihazlara yazdığımız yazılar, cihazın arızalanması sonucu kaybolurken, defterler biz onları atmadığımız sürece sadık birer sırdaş olma özelliğini korur. Bilgisayar, tablet, telefon gibi elektronik aletlerle yazmak çok mekanik işlemken deftere yazı yazmak nostaljik gibi gözükse de öğrenmeyi ve hatırlamayı pekiştiren bir etkinliktir. Bu nedenle de halen profesyonel dış insanlarından öğrencilere kadar herkes defter kullanmaya devam etmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.