x
sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 45 ürün görüntüleniyor.

Dolma Kalem Kartuşu

Bilindiği gibi dolma kalem çeşitleri arasında en pratik kullanım sunan modeller kartuşlu olanlardır. Örneğin pistonlu modellerde kalemde bulunan hazneye mürekkep çekmeniz gerekirken kartuşlu dolma kalemlerde mürekkep bittiğinde kartuşu değiştirmeniz yeterlidir. Bu pratik dolum mekanizmasının kullanımı mürekkep haznesinin, yani dolma kalem kartuşu adı verilen parçanın yenilenmesi esasına dayanır.

Dolma kalem kartuşu, sizi mürekkep şişelerinden kurtaracağı gibi kolayca değiştirildiğinden kullanıcısını yormayan bir üründür. Ayrıca kartuşlar sayesinde aynı kalemle istediğiniz renk mürekkeple yazı yazabilirsiniz. Bunun için siyah, yeşil, kırmızı, mavi ve turkuaz gibi birçok renk seçeneğine sahip Pelikan 6’lı kartuşlarını ve mor, mürdüm ve kırmızı tonları gibi farklı mürekkep renklerini sizlere sunan Diamine 6’lı kartuş setlerini Nilspen’den edinebilirsiniz. Nilspen’de Platinum, Lamy, Montblanc ve Conklin gibi seçkin markaların değişik renk ve özelliklerdeki dolma kalem kartuşlarına ulaşabilirsiniz.

Dolma Kalem Kartuşu Nasıl Doldurulur?

Dolma kalem kartuşu, değiştirilebildiği gibi yedek bir hazne görevi görerek doldurulabilir. Kartuşları isterseniz her kullanımdan sonra yenilebilirsiniz. Ama daha uzun süreli bir kullanım sağlamak için kullandığınız kartuşu temizleyerek aynı dolma kalem kartuşu içine mürekkep de koyabilirsiniz. Dolma kalem kartuşunu doldurmak için önce kartuşu kalemin içinden çıkarmanız gerekir. İyice temizlediğinizden emin olduğunuz dolma kalem kartuşunun kurumasını bekleyin. Şimdi kartuşun içini mürekkeple doldurmaya geldi sıra. Seçtiğiniz herhangi bir renk mürekkebi şırıngaya yavaş yavaş çekin. Daha sonra bekletmeden şırınga içindeki mürekkebi kartuşa aktarın. Artık dolma kalem kartuşu kalemin içine yerleştirebilir ve yazmaya başlayabilirsiniz.

Peki doldurduğunuz dolma kalem kartuş nasıl takılır? Bu işlem çok basittir. Çünkü kartuşlu dolma kalemlerin hemen hepsinin alt ve üst parçaları vidalı sistem ile birbirine geçirilmiştir. Vidayı çevirerek açtığınızda kaleminizi iki parçaya ayrılacak ve kartuş ortaya çıkacaktır. Kalemi ucu aşağıya gelecek şekilde tutup kartuşu kedinize doğru çektiğinizde kartuş yerinden çıkacaktır. Yeni kartuşu kalemin gövdesine oturduğundan emin olana kadar bastırıp takın. Gövdeyi tekrar birleştirdiğinizde kaleminizin kartuşunu değiştirmiş olacaksınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.