x
sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 18 ürün görüntüleniyor.

Tükenmez Kalemler

Tükenmez kalemler, belki de dünyada en çok kullanılan yazı materyalleridir. Temizlenme ve bakım gerektirmediği için kullanımı son derece pratik olan tükenmez kalemler, içindeki özel boru bulunan mürekkebin kalemin ucundaki bilyeye ulaşması sayesinde mürekkebi kâğıdın yüzeyine aktarırlar. Bu kalemlerin ucundaki bilye hareket ederek mürekkebin sürekli olarak kâğıda geçmesini sağlayarak kesintisiz bir yazı deneyimini sizlere sunar. Mürekkebi kâğıda çabuk ilettiği için özel güç uygulanmadan ya da ekstra bir çaba harcamadan kullanım kolaylığı sağlarlar.


Tükenmez kalemler ilk kez ABD’li John Loud tarafından 19. yüzyılın son yarısında kullanıldı. Hayvan derilerini işaretlemek için sürekli doldurularak kullanan bu kalemler, John Loud’un ardından Macaristanlı Biro Kardeşler tarafından geliştirildi. 1935 yılında Biro Kardeşler tükenmez kalemleri, akışkanlığa sahip mürekkeplerden yapmayı başardı. Bu kalemlerin en büyük özelliği, akışkan mürekkebe rağmen sızdırma yapmamaları ve taşınabilir olmalarıydı. Dolma kalemlerden çok daha az maliyetli bir alternatif olan tükenmez kalemler, bu sayede geliştirilerek dünyaya yayıldı. Bu kullanışlı kalemlerin adının “Tükenmez” olmasının nedeni de mürekkebinin bitmemesi değil, haznedeki mürekkep tükenene kadar kesintisiz çizgiler çizebilmesidir.

Tükenmez Kalem Çeşitleri

En çok ofislerde ve okullarda kullanılan tükenmez kalem çeşitleri, uçlarına ve üretildikleri materyallere göre farklılık gösterebildiği gibi değiştirilebilen mürekkep haznesine sahip olanlar ve olmayanlar şeklinde de sınıflandırılabilir.


Mürekkep haznesi değişebilenlerde tükenmez kalem yedeği olan takıp çıkarılabilir parçalara ihtiyaç vardır. Ayrıca pilot kalemler ve roller kalemler gibi jelli modeller de tükenmez kalem çeşitleri arasında yer alır. Uç ölçülerine göre kalın tükenmez kalem ve ince tükenmez kalem ile orta kalınlıkta uca sahip olanlar olarak da bu kalemleri sınıflara ayırmak mümkündür. Genellikle sert plastikten üretilen bu kalemlerin daha dayanıklı ve uzun ömürlü olanları da metalden üretilir. Metal tükenmez kalem, dış gövdesinin sağlamlığına paralel olarak haznesi değiştirilebilir ve çok uzun yıllar kullanılabilir.


Tükenmez kalem seçimi bu özelliklerin yanında renk skalasına bakılarak da yapılır. Mavi tükenmez kalem en çok tercih edilen türdür. Kullanıcıların ikinci tercihi ise siyah tükenmez kalem yönünde olmaktadır. Renkli tükenmez kalem çeşitlerinin de meraklısı çoktur. Her rengi ve modeline kolayca ulaşılabilen tükenmez kalemlerde esas olan kalitedir.


Tükenmez kalem markaları içinde en kaliteli ürünleri sizler için üreten isim yapmış markaları bu kategorimizde bulabilirsiniz. Örneğin Conklin marka reçine gövdeden yapılmış desenli tükenmez kalemleri ya da asil duruşu ve farklı renk seçenekleri ile Pelikan marka tükenmez kalemleri sitemizden temin edinebilirsiniz. Montblanc marka çevirmeli, metal gövdeli Pilot ve Cleoskribent kalitesi ile sizlere sunulan tükenmez kalem modellerine Nilspen.com’dan göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.